Středa 11. prosince 2019, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 11. prosince 2019 Dana

Schizofrenní svět zelených byrokratů

21. 11. 2019 9:54:34
Kdyby politikům, vč. těch Zelených, šlo o zlepšení životního prostředí, tak by jednali úplně jinak.

Z pár náhodně vybraných příkladů je vidět, že tanečky okolo ekologie, CO2 a oteplování jsou pouze formální. Cíle jsou jiné, než se prezentuje veřejnosti.

Je absurdní, když vlastníkům vil dotují vytápění chudší lidé z paneláků. Říká se tomu „kotlíkové dotace“, na něž u nás vláda rozděluje miliardy z peněz daňových poplatníků. Férové řešení by bylo snížit daně na ekologické kotle a ekologická paliva. Nebo zatížit zvláštní daní ty neekologické.

Do EU se v rámci "boje s oteplováním" vozí bionafta z palmového oleje přes celou zeměkouli a pro pěstování palem jsou vypalovány pralesy. [1] Na výrobu bionafty z řepky se u nás spotřebuje skoro stejně nafty, jako se jí získá. Ale výroba je dotovaná, takže to někomu přináší zisk, který platí daňový poplatník, který si bionaftou povinně ničí motor auta. Ošetřování řepky chemií ničí půdu, zabíjí hmyz a následně tráví ptáky i zvěř. Limity pro použití jedů jsou méně přísné, protože se jedná o „technickou plodinu“. Mnoho srnců na jaře zahyne, když se nažere řepky - prvního zeleného, co uvidí na polích. A bruselští byrokraté si tleskají, jak snižují „uhlíkovou stopu“.

Za jeden den velká loď, která přiváží většinou méně kvalitní zboží z druhé strany zeměkoule, spálí 250 tun mazutu, ale to je mimo EU. [2]
Z ekologického hlediska je nesmyslné vozit zboží přes celou zeměkouli jen proto, že je na druhém konci světa levnější pracovní síla. Zejména ty potraviny, které se dají vypěstovat i v Evropě. Levné, nepříliš kvalitní výrobky z druhého konce světa za pár měsíců skončí v popelnici a vezou se opět sešrotovat nebo recyklovat tisíce km daleko. Zavedení dovozních cel v USA např. na čínské zboží, je tedy z hlediska ekologie přínosné, protože se sníží množství převáženého zboží.
Naopak odsuzovaná letecká doprava je proti tomu velmi ekologická. Spotřeba moderního letadla je hluboko pod 3 litry na 100 km a cestujícího. Letadlo navíc letí přímo, takže cesta je kratší než autem a spotřebuje na dopravu stejného počtu cestujících méně paliva, než kdyby jeli plně obsazeným autem. Je cítit snahu politiků zdanit letecký kerosin, aby měli více peněz na páchání dobra za peníze jiných.

Zákaz igelitových tašek z dílny EU je další ukázkou absurdního myšlení bruselských byrokratů. Igelitku jsem používal několikrát, když jí končila životnost, tak posloužila na odnesení odpadků do kontejneru. Nyní se musí kupovat jednorázové igelitové pytle na odpad. Dobrá zpráva je, že Billa již prodej papírových tašek zrušila. [3] Proč „zelení aktivisté“ neoživí kdysi běžné „síťovky“ – skladné, trvanlivé, ekologické?

Již 20 let poškozují bruselští byrokraté životní prostředí i lidské zdraví zákazem klasických žárovek. „Úsporky“ obsahují prudce jedovatou rtuť, která se z dosloužilých dostává do životního prostředí, protože nebyla zajištěna jejich ekologická likvidace. [4] Naštěstí pokrok nahrazuje „úsporky“ LEDkami. Jde to bez dekretu z Bruselu.

Kdyby politici, vč. Zelených a aktivistů "ekologistů-oteplovačů", měli skutečně zájem na zlepšení životního prostředí, tak by prosadili prodloužení záruční doby u domácích spotřebičů na více let, třeba na 5, nebo povinnou opravitelnost spotřebičů. Dnešní výrobky nelze často ani rozebrat, protože kryty jsou zaklapnuty plastovými zobáčky, které se při pokusu o otevření ulomí, některé mobily ani nemají vyměnitelnou baterii. Delší záruční doba by podstatně zlepšila životní prostředí a omezilo by se drancování přírodních zdrojů. Dříve sporák vydržel 20 let, dnes jsou po 4 letech potřebné opravy. Pračka dříve vydržela 20 let, dnes sotva 10.

Činy, které pomohly ekologičtějšímu způsobu života, si často ani neuvědomujeme. Spočítá někdo, kolik pohonných hmot se ušetří tím, že řidiči nebloudí a jedou přímo k cíli, protože Američané umožnili používat navigaci zpřístupněním GPS pro civilní účely? Američané sice spotřebovávají ohromné množství energie, EUrounijní byrokraté a „novináři“ jim vyčítají, že USA odstupují od klimatické dohody, ale pouze uvolněním GPS pro civilní účely udělali možná více, než jiné státy, které ve svatém nadšení zakazují brčka, igelitky a uchošťoury. [5]

[1] https://www.3pol.cz/cz/rubriky/medicina-a-prirodoveda/2208-palmovy-olej-v-nadrzi-vaseho-auta

[2] https://en.wikipedia.org/wiki/W%C3%A4rtsil%C3%A4-Sulzer_RTA96-C

[3] https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/ekologicke-papirove-tasky-ne-tak-docela-retezce-musi-hledat-jine-alternativy-40302415

[4] https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/usporne-zarovky-predstavuji-zdravotni-riziko-hlavne-pro-tehotne-a-deti-72881

[5] https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/usa-oznamily-ze-zahajily-proces-odstoupeni-od-klimaticke-dohody-40302334

Autor: Jiří John | čtvrtek 21.11.2019 9:54 | karma článku: 44.62 | přečteno: 4603x

Další články blogera

Jiří John

Chybné rozhodnutí, nebo pražský Magistrát nemá zájem na třídění BIOodpadu?

Podmínky pro třídění BIOodpadu nejsou výhodné pro obyvatele. Třídit a recyklovat je moderní. Pro pražský Magistrát je to asi jen nutné zlo. Je vidět, že nemá zájem na třídění.

5.12.2019 v 9:27 | Karma článku: 7.12 | Přečteno: 213 | Diskuse

Jiří John

Stonásobné zhodnocení investice – jde to a formálně je to legální!

Pár razítek a zvednutých rukou zastupitelů může „vykouzlit“ 500 000 000 Kč. Kde? Samozřejmě v Praze.

29.11.2019 v 9:12 | Karma článku: 21.69 | Přečteno: 607 | Diskuse

Jiří John

Neškodí pražští radní záměrně? (2. část)

Většinu současných dopravních problémů způsobilo chybně načasované dokončování jednotlivých dopravních staveb a nedodržování podmínek stavebních povolení. Zákony jsou pro radnici jen cáry papíru.

6.11.2019 v 9:08 | Karma článku: 17.09 | Přečteno: 401 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Antonín Ševčik

10.prosinec 1185 - Bitva u Loděnic

Dnes je tomu 834 let od bitvy kdy Češi zákeřně a podle zaútočili na Moravany, kteří se statečně dokázali této agresi ubránit.

10.12.2019 v 21:51 | Karma článku: 13.35 | Přečteno: 263 |

Pavel Opl

Nelegální pistole ČZ 75 za 20.000 Kč a náboje za 10 Kč - to je realita v ČR

Říká bývalý policejní rada Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu služby kriminální policie a vyšetřování. A dodává : Nechte lidem legální zbraně. Snažit se zlikvidovat legální držení zbraní je naprostý nesmysl.

10.12.2019 v 21:02 | Karma článku: 34.53 | Přečteno: 1260 | Diskuse

Tomáš Gayer

Nevím jak silničáři, ale někteří občané jsou připraveni skvěle

Klíčová slova tohoto kreslenného miniblogu: Boženka, Benešová, Zeman, Babiš, holky, kluci, pomáhati, popadnouti.

10.12.2019 v 16:28 | Karma článku: 22.75 | Přečteno: 704 | Diskuse

Tomáš Flaška

Kellnerovo podnikání nebo čínské vydírání?

Na základě financí nejbohatšího Čecha pana Petra Kellnera jsme se několik měsíců dozvídali, jak je ta Čína úžasná, nádherná, perfektní. Proč?

10.12.2019 v 16:21 | Karma článku: 28.74 | Přečteno: 860 | Diskuse

Petr Petříček

Dým z cigaret a drsní policajti.

Také jste si toho už všimli? Bez dýmu z cigaret se žádná novodobá detektivka prostě neobejde. Když běží titulky, pálí mě oči a mám načichlé vlasy i přes obrazovku.Po reportáži s prezidentem či senátorem Kuberou a jdu do sprchy.

10.12.2019 v 16:10 | Karma článku: 15.98 | Přečteno: 630 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 19.70 Průměrná čtenost 870

Absolvent ČVUT, nyní penzista. Sleduje dění okolo sebe, rád si vyslechne jakékoli názory, nemá rád křivení skutečnosti, tedy ani cenzuru, i když se jí říká jakkoliv, např. politická korektnost, nebo předstírání, že nějaký problém neexistuje. Je patriot Prahy 6, podílí se na činnosti spolku Veleslavín - Vokovice k životu,  @VeleslavinVokovice.
Popisovat znovu tisíckrát omílané neetické chování politiků je ztráta času. Většina lidí to vidí, má již vlastní názor a v blogu o tom píše mnoho jiných. Potřebnější je upozorňovat na skutečné problémy, které zůstávají mimo pozornost čtenářů, protože veřejnosti jsou místo nich předkládány „zástupné“ pseudoproblémy, které upoutávají pozornost a pak se na ty skutečné zapomíná. Potřebné je upozorňovat i na falešně optimistické, neobjektivní informace které zamlčují, že realita je úplně jiná.

Najdete na iDNES.cz