Čtvrtek 23. ledna 2020, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. ledna 2020 Zdeněk

Schizofrenní svět zelených byrokratů

21. 11. 2019 9:54:34
Kdyby politikům, vč. těch Zelených, šlo o zlepšení životního prostředí, tak by jednali úplně jinak.

Z pár náhodně vybraných příkladů je vidět, že tanečky okolo ekologie, CO2 a oteplování jsou pouze formální. Cíle jsou jiné, než se prezentuje veřejnosti.

Je absurdní, když vlastníkům vil dotují vytápění chudší lidé z paneláků. Říká se tomu „kotlíkové dotace“, na něž u nás vláda rozděluje miliardy z peněz daňových poplatníků. Férové řešení by bylo snížit daně na ekologické kotle a ekologická paliva. Nebo zatížit zvláštní daní ty neekologické.

Do EU se v rámci "boje s oteplováním" vozí bionafta z palmového oleje přes celou zeměkouli a pro pěstování palem jsou vypalovány pralesy. [1] Na výrobu bionafty z řepky se u nás spotřebuje skoro stejně nafty, jako se jí získá. Ale výroba je dotovaná, takže to někomu přináší zisk, který platí daňový poplatník, který si bionaftou povinně ničí motor auta. Ošetřování řepky chemií ničí půdu, zabíjí hmyz a následně tráví ptáky i zvěř. Limity pro použití jedů jsou méně přísné, protože se jedná o „technickou plodinu“. Mnoho srnců na jaře zahyne, když se nažere řepky - prvního zeleného, co uvidí na polích. A bruselští byrokraté si tleskají, jak snižují „uhlíkovou stopu“.

Za jeden den velká loď, která přiváží většinou méně kvalitní zboží z druhé strany zeměkoule, spálí 250 tun mazutu, ale to je mimo EU. [2]
Z ekologického hlediska je nesmyslné vozit zboží přes celou zeměkouli jen proto, že je na druhém konci světa levnější pracovní síla. Zejména ty potraviny, které se dají vypěstovat i v Evropě. Levné, nepříliš kvalitní výrobky z druhého konce světa za pár měsíců skončí v popelnici a vezou se opět sešrotovat nebo recyklovat tisíce km daleko. Zavedení dovozních cel v USA např. na čínské zboží, je tedy z hlediska ekologie přínosné, protože se sníží množství převáženého zboží.
Naopak odsuzovaná letecká doprava je proti tomu velmi ekologická. Spotřeba moderního letadla je hluboko pod 3 litry na 100 km a cestujícího. Letadlo navíc letí přímo, takže cesta je kratší než autem a spotřebuje na dopravu stejného počtu cestujících méně paliva, než kdyby jeli plně obsazeným autem. Je cítit snahu politiků zdanit letecký kerosin, aby měli více peněz na páchání dobra za peníze jiných.

Zákaz igelitových tašek z dílny EU je další ukázkou absurdního myšlení bruselských byrokratů. Igelitku jsem používal několikrát, když jí končila životnost, tak posloužila na odnesení odpadků do kontejneru. Nyní se musí kupovat jednorázové igelitové pytle na odpad. Dobrá zpráva je, že Billa již prodej papírových tašek zrušila. [3] Proč „zelení aktivisté“ neoživí kdysi běžné „síťovky“ – skladné, trvanlivé, ekologické?

Již 20 let poškozují bruselští byrokraté životní prostředí i lidské zdraví zákazem klasických žárovek. „Úsporky“ obsahují prudce jedovatou rtuť, která se z dosloužilých dostává do životního prostředí, protože nebyla zajištěna jejich ekologická likvidace. [4] Naštěstí pokrok nahrazuje „úsporky“ LEDkami. Jde to bez dekretu z Bruselu.

Kdyby politici, vč. Zelených a aktivistů "ekologistů-oteplovačů", měli skutečně zájem na zlepšení životního prostředí, tak by prosadili prodloužení záruční doby u domácích spotřebičů na více let, třeba na 5, nebo povinnou opravitelnost spotřebičů. Dnešní výrobky nelze často ani rozebrat, protože kryty jsou zaklapnuty plastovými zobáčky, které se při pokusu o otevření ulomí, některé mobily ani nemají vyměnitelnou baterii. Delší záruční doba by podstatně zlepšila životní prostředí a omezilo by se drancování přírodních zdrojů. Dříve sporák vydržel 20 let, dnes jsou po 4 letech potřebné opravy. Pračka dříve vydržela 20 let, dnes sotva 10.

Činy, které pomohly ekologičtějšímu způsobu života, si často ani neuvědomujeme. Spočítá někdo, kolik pohonných hmot se ušetří tím, že řidiči nebloudí a jedou přímo k cíli, protože Američané umožnili používat navigaci zpřístupněním GPS pro civilní účely? Američané sice spotřebovávají ohromné množství energie, EUrounijní byrokraté a „novináři“ jim vyčítají, že USA odstupují od klimatické dohody, ale pouze uvolněním GPS pro civilní účely udělali možná více, než jiné státy, které ve svatém nadšení zakazují brčka, igelitky a uchošťoury. [5]

[1] https://www.3pol.cz/cz/rubriky/medicina-a-prirodoveda/2208-palmovy-olej-v-nadrzi-vaseho-auta

[2] https://en.wikipedia.org/wiki/W%C3%A4rtsil%C3%A4-Sulzer_RTA96-C

[3] https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/ekologicke-papirove-tasky-ne-tak-docela-retezce-musi-hledat-jine-alternativy-40302415

[4] https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/usporne-zarovky-predstavuji-zdravotni-riziko-hlavne-pro-tehotne-a-deti-72881

[5] https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/usa-oznamily-ze-zahajily-proces-odstoupeni-od-klimaticke-dohody-40302334

Autor: Jiří John | čtvrtek 21.11.2019 9:54 | karma článku: 44.64 | přečteno: 4650x

Další články blogera

Jiří John

Krásné sny politiků o elektromobilitě a jiná realita

Stručné připomenutí problémů čekajících na dlouhé cestě k naplnění snu o „zelené“ dopravě bez energetické závislosti na fosilních palivech.

9.1.2020 v 9:51 | Karma článku: 46.46 | Přečteno: 9651 | Diskuse

Jiří John

Absurdní svět zelených byrokratů

Absurdit v současné „zelené politice“ je tolik, že se výčet zdaleka nevešel do blogu Schizofrenní svět Zelených byrokratů (zde 21.11.2019). Toto je volné pokračování.

18.12.2019 v 11:31 | Karma článku: 35.36 | Přečteno: 1294 | Diskuse

Jiří John

Chybné rozhodnutí, nebo pražský Magistrát nemá zájem na třídění BIOodpadu?

Podmínky pro třídění BIOodpadu nejsou výhodné pro obyvatele. Třídit a recyklovat je moderní. Pro pražský Magistrát je to asi jen nutné zlo. Je vidět, že nemá zájem na třídění.

5.12.2019 v 9:27 | Karma článku: 10.67 | Přečteno: 320 | Diskuse

Jiří John

Stonásobné zhodnocení investice – jde to a formálně je to legální!

Pár razítek a zvednutých rukou zastupitelů může „vykouzlit“ 500 000 000 Kč. Kde? Samozřejmě v Praze.

29.11.2019 v 9:12 | Karma článku: 25.64 | Přečteno: 814 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Hana Rebeka Šiander

Proč by měl předseda sněmovny Radek Vondráček rezignovat?

Předseda sněmovny Radek Vondráček před zahájením schůze zdvihl prostředníček a vulgární gesto adresoval svému kolegovi z hnutí ANO. Byla to klukovina, přešlap nebo testování veřejnosti, co ještě snese? Jak daleko to zajde?

22.1.2020 v 20:48 | Karma článku: 15.54 | Přečteno: 474 | Diskuse

Pavel Opl

Extrémní zdražení elektřiny pro domácnosti se rychle blíží

Bilion korun za "soláry" byly pouze drobné. Mnohonásobné plošné zdražení cen elektriky za dobíjení elektromobilů jasně signalizuje, co se velmi brzy stane všem domácnostem. Je vůbec šance, jak se tomu vyhnout ?

22.1.2020 v 20:42 | Karma článku: 29.55 | Přečteno: 701 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Naama Issacharová: V předvečer dne naděje

Velká očekávání jsou vkládána do návštěvy ruského prezidenta Putina v Izraeli, kam přiletí ve čtvrtek 24. ledna. Napjatí jsou všichni, kdo se zájmem a solidárně sledují případ Naamy Issacharové.

22.1.2020 v 19:43 | Karma článku: 5.54 | Přečteno: 112 | Diskuse

Karol Wild

Novodobá historie jednoho starého domu - část druhá

Před několik dny jsem napsal do svého blogu výše uvedený článek a slíbil jsem čtenářům, že je seznámím s odpověďmi příslušných institucí, které jsem v článku jmenoval. Tady je jejich reakce:

22.1.2020 v 18:20 | Karma článku: 5.60 | Přečteno: 114 | Diskuse

Jan Ziegler

Rudá armáda vraždila v polských Przyszowicich muže, ženy a děti

Ta zpráva webu Deniku.cz mně překvapila. Rudá armáda brutálně zničila polskou vesnici Przyszowice ve stylu českých Lidic. Beru to jako důkaz toho, že komunisté nacisté jsou stejným zlem.

22.1.2020 v 18:19 | Karma článku: 25.35 | Přečteno: 603 | Diskuse
Počet článků 14 Celková karma 32.56 Průměrná čtenost 1593

Absolvent ČVUT, nyní penzista. Sleduje dění okolo sebe, rád si vyslechne jakékoli názory, nemá rád křivení skutečnosti, tedy ani cenzuru, i když se jí říká jakkoliv, např. politická korektnost, nebo předstírání, že nějaký problém neexistuje. Je patriot Prahy 6, podílí se na činnosti spolku Veleslavín - Vokovice k životu,  @VeleslavinVokovice.
Popisovat znovu tisíckrát omílané neetické chování politiků je ztráta času. Většina lidí to vidí, má již vlastní názor a v blogu o tom píše mnoho jiných. Potřebnější je upozorňovat na skutečné problémy, které zůstávají mimo pozornost čtenářů, protože veřejnosti jsou místo nich předkládány „zástupné“ pseudoproblémy, které upoutávají pozornost a pak se na ty skutečné zapomíná. Potřebné je upozorňovat i na falešně optimistické, neobjektivní informace které zamlčují, že realita je úplně jiná.

Najdete na iDNES.cz